Powrót
  • Design
  • 17.08.2021
  • 2326 wyświetleń

Jak urządzić balkon marzeń?

Balkon już od dawna nie jest traktowany jako przechowalnia rowerów czy innych zbędnych sprzętów i przedmiotów. Coraz częściej staje się przedłużeniem salonu oraz prawdziwą strefą relaksu, szczególnie w letnie, ciepłe wieczory. To dodatkowa przestrzeń, którą można z powodzeniem wykorzystać do odpoczynku - wystarczy jej odpowiednia aranżacja. Podpowiadamy, jak urządzić balkon marzeń niezależnie od posiadanego metrażu czy pory roku.

 

Metraż ma znaczenie

Zanim zaczniesz urządzać balkon, najpierw dokładnie go zmierz. Umożliwi ci to jego rozsądne zagospodarowanie oraz wykorzystanie wszystkich dostępnych kątów. Co ważne, im większa przestrzeń, tym możesz sobie pozwolić na większe meble i więcej ciekawych ozdób. Pamiętaj jednak, że balkon musi być wygodny, funkcjonalny i przytulny. W miarę możliwości powinien umożliwiać swobodne przemieszczanie się, a zatem unikaj na nim zbędnych przedmiotów czy sprzętów. Decydując się na aranżację balkonu w bloku, poza metrażem weź pod uwagę również jego położenie oraz przeznaczenie. Pomyśl, jak możesz kreatywnie oraz zgodnie ze swoimi potrzebami zaaranżować podłogę, ściany, a także balustradę.

 

Styl balkonu

Zastanów się, jaki styl ci najbardziej odpowiada: Klasyczny? Vintage? Skandynawski? Industrialny?  Urban Jungle? A może Boho? Każdy z nich wyróżnia się czymś innym zatem najpierw o nich poczytaj, a dopiero później wybierz ten odpowiedni dla ciebie. Koniecznie dostosuj go do wnętrza swojego mieszkania, aby ujednolicić całość. Zdecyduj, co wolisz – stonowane czy jaskrawe kolory, bogactwo czy oszczędność dodatków oraz prostotę i minimalizm czy też maksymalizm. Posiadając tę wiedzę, będzie ci łatwiej urządzić balkon swoich marzeń.

1000x600-v2.png

Większość stylów nawiązuje do natury, prostoty i minimalizmu.  Jednym z nich jest Urban Jungle, który kojarzy się z odcieniami zieleni, żółci, beżów oraz brązów, idealnie komponujące się z wszelkimi dodatkami inspirowanymi lasami i ogrodami. Aranżując wnętrze, postaw zatem na naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, bawełna, len czy bambus, a także motywy roślinne i zwierzęce (na tapetach, poduszkach, kocach, plakatach lub innych dodatkach). Urban Jungle z powodzeniem można połączyć ze stylem skandynawskim i na odwrót – łączy je obecność kwiatów doniczkowych. Styl skandynawski, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych, wyróżnia się prostotą, oszczędnością w formie oraz przewagą bieli i drewna.

Innym stylem odwołującym się do natury jest Boho. Charakteryzuje się on swobodą w doborze kolorów (głównie mocne i wyraziste) oraz dodatków. Jest kolorowy, szalony i luźny - inspirowany barwami ziemi i powietrza oraz przełamywany m.in. czerwienią, fioletem czy różem. Opiera się również na ręcznie szytych patchworkach (technika łączenia kolorowych tkanin) oraz dekoracyjnych płótnach. Elementy te mogą pojawiać się w formie poduszek, narzut czy łapaczy snów. Jest to zatem kontrolowany chaos. Wbrew pozorom można w nim jednak odnaleźć subtelne powiązania w kolorystyce czy wzornictwie, wymaga jednak to większego wyczucia i wiedzy. Jeśli jednak lubisz łączyć różne style, Boho jest dla ciebie wprost idealne.

 

Przestrzeń i meble na balkon

Aranżacja balkonu w bloku z przyczyn oczywistych jest dość ograniczona, choć absolutnie nie niemożliwa. Wystarczy wziąć pod uwagę komfort innych mieszkańców osiedla, czyli czy dane elementy nie będą im przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Pamiętaj także, by sama przestrzeń była nie tylko estetyczna, ale również praktyczna. Niezależnie od wybranego stylu postaw zatem nie tylko na wygodę i funkcjonalizm, ale także materiały odporne na skrajne warunki atmosferyczne – to  głównie balkon jest wystawiony m.in. na niekorzystne działanie promieni słonecznych czy deszcz. Dlatego też przy wykańczaniu wnętrza warto zdecydować się na drewnianą podłogę, sztuczną trawę bądź płytki klinkierowane, zaś na ściany położyć trwałą farbę. Zadbaj również o odpowiednie zadaszenie typu elektryczna markiza bądź duży parasol.

1000x600-v1.png

Meble dobierz do wielkości balkonu. Najlepszym rozwiązaniem są te rozkładane bądź sztaplowane (można je zestawiać jedne na drugich), gdyż dzięki nim można zaoszczędzić sporo miejsca. W zależności od posiadanego metrażu możesz postawić na takie o delikatnej konstrukcji, ażurowe lub minimalistyczne o prostych formach bądź bardziej rozbudowane i cięższe. Przede wszystkim dobierz kształt stolika balkonowego do kształtu samego balkonu – w przypadku kwadratowego lub prostokątnego postaw na trójkątny lub kwadratowy stolik w jednym z rogów, zaś długiego i  wąskiego na podłużny i wąski stół bądź ławę. Do niego wybierz wygodne krzesła lub fotele, w zależności od swoich potrzeb i możliwości. Jeśli posiadasz większy metraż i budżet, możesz kupić cały komplet mebli balkonowych, gdzie w skład najczęściej wchodzą fotele, kanapy, stoły i stoliki. Dodatkowym wyposażeniem (w zależności od wolnego metrażu) może być także tradycyjny lub brazylijski hamak, a także koc na chłodniejsze wieczory oraz kolorowe poduszki i lampki.

 

Klasyczne dodatki

Dodatki_do_ballkonu.jpeg

Aranżując balkon w bloku, nie sposób nie dodać na nim typowych dodatków, takich jak rośliny czy klimatyczne oświetlenie. Na balkonie najlepiej sprawdzą się bazylia, kocimiętka, fassena, lawenda wąskolistna i mięta pieprzowa, a także bratki, pierwiosnki i pelargonie. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w rośliny wieloletnie, które przetrwają kilka następnych sezonów, m.in. cebulkowe (tulipany, hiacynty, krokusy), krzewy i niskie drzewa, w tym owocowe (hortensja, trzmielina) oraz zioła (rozmaryn, tymianek, szczypiorek). Możesz tutaj uprawiać także zioła oraz niektóre warzywa i owoce – stwórz własny domowy warzywniak na balkonie. Nie zapomnij także o balustradzie, ozdób ją kwiatami lub kolorowymi lampkami. Pamiętaj - ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Do dzieła!