Kupiłeś właśnie M swoich marzeń – funkcjonalny układ pomieszczeń w otoczeniu natury. Przed tobą teraz ta przyjemniejsza część, czyli urządzenie wnętrza oraz przeprowadzka. Lokal jednak jest mały i ciemny. Spokojnie – istnieją sprawdzone sposoby na rozjaśnienie go i sprawienie, by wydawał się bardziej przestronny. Poznaj triki, jak optycznie powiększyć wnętrze mieszkania.
1. Postaw na jasne kolory
Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest pomalowanie ścian i sufitu na jasny odcień, najlepiej szarości lub bieli, która odbija światło oraz daje efekt rozświetlenia. Idealnym dopełnieniem będą jasne podłogi i meble. Aranżując mieszkanie, możesz zainspirować się stylem skandynawskim, charakterystycznym dla krajów Północy. Ze względu na ograniczony dostęp do światła dziennego urządzają oni, bowiem, swoje wnętrza w białych kolorach z elementami jasnego, naturalnego drewna – dzięki tym zabiegom staje się ono bardziej przytulne i pogodne.
W pomieszczeniach, gdzie dociera niewielka ilość naturalnego światła, postaw na ciepłe tony, takie jak subtelny beż, écru czy kość słoniową. Jeśli bardzo ci zależy, możesz również wykorzystać niewielkie, subtelne wzory, ale w umiarkowanych ilościach. Koniecznie unikaj tych dużych i wyrazistych, gdyż przytłoczą one twoje wnętrze. Jednocześnie nie musisz całkowicie rezygnować z kolorowych dodatków – jasne ściany stanowią dla nich doskonały kontrast. Zachowaj jednak równowagę, co za dużo to nie zdrowo. Wykorzystaj je w postaci dywanów, żyrandoli, tkanin na poduszkach i oknach czy ozdobnych pudełek. Gdzieniegdzie możesz zastosować różnobarwne meble.
2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze mieszkania, pamiętaj także o odpowiednim oświetleniu. Choć ilość naturalnego światła zależy przede wszystkim od orientacji okien zgodnie z kierunkami świata i ich wielkości, możliwe jest również zastosowanie kilku wewnętrznych trików. Jakich? W szczególności zastosuj pastelowe kolory w pomieszczeniach, delikatne tkaniny na oknach, duże lustra (idealne rozwiązanie np. w sypialni, salonie czy przedpokoju), a także dobrze przemyśl układ poszczególnych pokoi – postaw meble bliżej ścian tak, aby odbijały promienie słoneczne. Rozważ wykorzystanie drzwi z szybami, parawanów lub rozsuwanych skrzydeł. Zadbaj również o dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jeśli zależy Ci na sprawieniu, by małe wnętrze wydawało się jaśniejsze i bardziej przestronne, poza standardową lampą sufitową, zainwestuj też w kilka różnych źródeł światła. Mogą to być oświetlenia punktowe halogenami, lampy stołowe i podłogowe, a także oświetlenie liniowe w formie LED-ów (możesz zainstalować je pod podwieszanym sufitem czy listwami podłogowymi).
3. Zastosuj układ otwarty i funkcjonalne meble
Jeśli posiadasz małe mieszkanie, rozważ zastosowanie układu otwartego, czyli połącz salon z aneksem kuchennym. Wnętrze stanie się bardziej przestronne i funkcjonalne, nie mówiąc już o tym, że będzie ci łatwiej obsługiwać gości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wyspy kuchennej, która korzystnie wpłynie na twoją organizację pracy. Dzięki niej będziesz mieć praktycznie wszystko pod ręką - stół, piekarnik czy zlewozmywak. Zyskujesz także więcej miejsca do wspólnego gotowania z rodziną czy przechowywania akcesoriów kuchennych.
Ze względu na ograniczony metraż musisz dobrać odpowiednie meble. Wybierz te lekkie i wielofunkcyjne, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele cennego miejsca. Na rynku istnieje wiele świetnych rozwiązań, zatem z tym akurat nie powinieneś mieć żadnego problemu. Postaw na składaną kanapę, stolik czy krzesła. Pamiętaj o umiarze – im mniejszy metraż, tym na mniej mebli i dodatków możesz sobie pozwolić, ale dzięki temu zachowasz przestronność i równowagę.