Przeprowadzka do nowego mieszkania często wiąże się z dużym stresem i zamieszaniem – trzeba pamiętać o spakowaniu całego dobytku, zorganizowaniu transportu, a także załatwieniu wielu formalności. Sprawdź, jak możesz sprawnie się do niej przygotować.
Przeprowadzka – jak zorganizować?
Przeprowadzka to idealny pretekst do przejrzenia wszystkich rzeczy i zrobienia z nimi porządku. To co prawda żmudny i czasochłonny proces, ale warty zachodu - znacznie ułatwi Ci pracę i zminimalizuje liczbę kartonów podczas transportu. Posegreguj rzeczy zatem na te, które Ci się jeszcze przydadzą w codziennym życiu i na te, które już nie. Przeglądaj pomieszczenie po pomieszczeniu, szafka po szafce, kategoria po kategorii. Oddzielnie kładź te przedmioty, które zostają i oddzielnie te, których chcesz się pozbyć. Zbędną odzież oddaj do najbliższego punktu zbioru odzieży, Domu Dziecka czy Domu Samotnej Matki, a stare czasopisma i przeczytane książki do biblioteki bądź na makulaturę.
Jednocześnie wartościowe przedmioty sukcesywnie sprzedawaj na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych, a te nienadające się już do użytku – od razu wyrzucaj. Pamiętaj także o przygotowaniu znacznej ilości kartonów o różnych wymiarach – najprościej zapytać o nie w najbliższym magazynie czy sklepie osiedlowym. Na czas przeprowadzki zaopatrz się również w mocne torby oraz pasy do noszenia cięższych rzeczy, dzięki czemu transport stanie się wygodniejszy.
Po pozbyciu się zbędnych przedmiotów, zajmij się uporządkowaniem kartonów według pomieszczeń bądź kategorii oraz oznaczeniem tych, w których znajdują się delikatne lub wartościowe artykuły typu szkło, porcelana czy elektronika – na wszelki wypadek owiń je w folię bąbelkową i stretch, by zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu podczas transportu. Drobne rzeczy takie jak kosmetyki, lakiery do paznokci, saszetki itd. zapakuj do specjalnych pojemników, by ich nie zgubić podczas przeprowadzki. Koniecznie opisuj np. markerem zawartość wszystkich kartonów i pojemników - im bardziej szczegółowo tym lepiej. Ułatwi Ci to później rozpakowywanie przedmiotów i szybkie wstawianie ich do docelowych pomieszczeń.
Samodzielnie czy z firmą transportową?
Decydując się na przeprowadzkę, prędzej czy później musisz podjąć decyzję, w jaki sposób chcesz przewieźć swój dobytek. Możesz zrobić to samodzielnie (jeśli posiadasz np. wystarczająco duże auto) lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy (przeprowadzka np. bez własnego samochodu). Oczywiście każde rozwiązanie posiada wady i zalety. Wybierając firmę przeprowadzkową, przede wszystkim nie musisz nosić wszystkiego sam (najczęściej robią to za ciebie wynajęci pracownicy) oraz możesz przewieźć wszystkie rzeczy za jednym razem. W sytuacji zaś, gdy robisz to samodzielnie – czas przeprowadzki się wydłuża, gdyż musisz robić to na raty ze względu na mniejszy samochód i brak specjalistycznego sprzętu, ale jednocześnie unikasz wysokich kosztów (choć benzyna też kosztuje).
Co ważne, cena za wynajem firmy transportowej zależy od zakresu usług i sposobu naliczania opłat. Część z nich rozlicza się wyłącznie za godziny pracy kierowcy i ekipy odpowiedzialnej za przeładunek, a część jedynie za przejechane kilometry. Przelicz zatem, co Ci się bardziej opłaca – samodzielnie czy z firmą transportową? Weź pod uwagę czas, posiadany budżet oraz ilość kartonów i ich wartość.
Przeprowadzka - jakie formalności trzeba załatwić?
Przy przeprowadzce musisz pamiętać o wypełnieniu kilku niezbędnych formalności urzędowych. Przede wszystkim powinieneś wymeldować się z obecnego mieszkania w celu uniknięcia ponoszenia za nie kosztów oraz możliwości zameldowania się w nowym lokalu. Możesz to zrobić w dwojaki sposób: składając wniosek w formie pisemnej, za pomocą formularza dostępnego na stronie danej gminy (potrzebujesz do tego dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość np. dowód osobisty) lub wypełniając dokument drogą elektroniczną, dzięki czemu twoje dane zostaną automatycznie wprowadzone do systemu informatycznego gminy.
Gdy już wymeldujesz się z lokalu, musisz podać nowy adres zamieszkania. Potrzebujesz do tego zaświadczenia o wcześniejszym wymeldowaniu oraz tytułu prawnego do nowego lokalu (wystarczy wypis z księgi wieczystej czy decyzja administracyjna) - załatwisz to w organie gminy bądź drogą elektroniczną. To jednak nie wszystkie formalności. Musisz również zawiadomić dostawców mediów, a także wszelkie urzędy (m.in. banki i ubezpieczycieli) oraz firmy o nowym miejscu zamieszkania. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że poufna korespondencja będzie dostarczana do skrzynki pocztowej nowych lokatorów z twojego poprzedniego adresu zameldowania. Koniecznie zaktualizuj także dane we wszystkich dokumentach – dowodzie osobistym, paszporcie, prawie jazdy oraz dowodzie rejestracyjnym.