Choć pogoda w Finlandii wciąż przypomina zimę, to mieszkańcy przygotowują się do jednego z ważniejszych wydarzeń w roku – święta powitania wiosny, zwanego Vappu. Wywodzące się jeszcze z IX wieku, tradycyjne obchody łączą się współcześnie ze Świętem Pracy i są dla Finów okazją do dzielenia się radością z nadchodzących wielkimi krokami słonecznych dni.
Historia Vappu
Obchody Vappu mają w Finlandii długą historię i cieszą się ogromną popularnością. Nazwa święta oznacza Noc Walpurgi i przywodzi na myśl germańską noc zmarłych. W odróżnieniu od pompatycznego charakteru zachodnioeuropejskich obchodów, pierwotnie polegało ono głównie na celebrowaniu nachodzącej pory roku w radosny sposób i odganianiu złych demonów ze świata żywych.
Gdy do Finlandii dotarli pierwsi misjonarze, stare wierzenia połączono chrześcijaństwem. Święto ustanowiono na nowo i nadano mu współcześnie znaną nazwę – Vappu, aby uhonorować postać angielskiej zakonnicy z Devon, świętej Walburgi, która wiele lat życia spędziła na terenie współczesnych Niemiec, nawracając Germanów na chrześcijaństwo. Legendy donoszą o licznych cudach dokonanych przez mniszkę. Nawet po jej śmierci odwiedzający jej grób, wierni wspominali o niezwykłych rzeczach, których tam doświadczyli. Mimo starań misjonarzy, po dziś dzień przetrwały dawne obrządki, znane jeszcze ze wczesnych wikińskich tradycji.
Huczne obchody
Finlandia to jeden z najsłabiej zaludnionych krajów Europy. Turyści doceniają ten aspekt, gdy wybierają się na długie wycieczki, by odkrywać uroki dzikiej przyrody oraz spokój fińskich miasteczek. Udając się tam początkiem maja, można jednak doświadczyć zupełnie innego oblicza Finlandii. Vappu jest dla Finów okazją do spotkań w większym gronie. Pierwszego majowego dnia wychodzą na ulice wraz z całymi rodzinami, hucznie świętując nadejście wiosny. Co ciekawe, Vappu jest dla nich równie popularne co Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Wielkanoc.
Obchody rozpoczynają się już 30 kwietnia. Finowie przystrajają na tę okazję wnętrza mieszkań serpentynami, balonami wypełnionymi helem oraz innymi imprezowymi dodatkami. Na stołach pojawiają się tradycyjne potrawy, napoje i uwielbiane przez wszystkich desery. Nie brakuje miodu pitnego, naleśnikowych ciast smażonych na głębokim oleju czy specjalnych wersji mocno korzennych pączków. Spotkania w domowym zaciszu kontynuowane są na świeżym powietrzu. W centrach fińskich miast rozkładane są stragany, wywieszane są flagi, a największą atrakcją tego dnia są koncerty.
Białe czapki
Na Vappu w zniecierpliwieniu czekają uczniowie ostatnich klas liceum oraz studenci uczelni wyższych. Ten dzień jest dla nich równoznaczny z zakończeniem nauki i rozpoczęciem długiej wiosennej przerwy, dlatego dołączają tłumnie do obchodów, wkładając białe, przypominające nakrycie głów marynarzy czapki studenckie, zwane ylioppilas lakki. Uczniowie wyróżniają się w tłumie również dzięki barwnym kombinezonom, ozdobionym licznymi naszywkami, które wskazują obrany przez właściciela kierunek studiów. Ylioppilas lakki zakładają również seniorzy.
Chwila wytchnienia
Po intensywnym świętowaniu przychodzi dzień relaksu. 1 maja Finowie urządzają pikniki i powracają na łono natury, z której czerpią to, co najlepsze. Odpoczywanie w cieniu wysokich drzew to tylko jedna z pierwszomajowych rozrywek. Mieszkańcy Finlandii udają się na długie spacery do lasu oraz nad jeziora. Jeśli pogoda nie sprzyja aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu, czas spędza się w domowym zaciszu.
Ten dzień to również odpowiednik polskiego Święta Pracy, ale jego obchody nie są już tak spektakularne. Pierwszy dzień maja mija Finom głównie na odpoczynku, zajadaniu się świątecznymi przysmakami i cieszeniu się towarzystwem przyjaciół oraz rodziny.
Vappu w pandemii
Pandemia koronawirusa nie sprzyja wielkim fetom i wspólnemu świętowaniu. Finowie znaleźli jednak sposób, żeby uczcić ten ważny w ich kalendarzu dzień, przenosząc całe wydarzenie do sieci. Specjalnie na tę okazję zorganizowane zostaną liczne wydarzenia online, podczas których wszyscy będą mogli poczuć ducha wiosennego festiwalu. Do wirtualnych obchodów dołączą studenci, mieszkańcy, ale też gwiazdy telewizyjne, filmowe oraz znani w kraju influencerzy. Na koniec każdy będzie mógł pokazać, jak świętował Vappu, udostępniając zdjęcia oraz filmy z hasztagiem #virtuaalivappu.