Na terenie osiedli można znaleźć wspólne przestrzenie, w których spotykają się sąsiedzi, żeby przez chwilę porozmawiać i spędzić ze sobą czas. Niektórzy deweloperzy, już na etapie planowania inwestycji gospodarują specjalne miejsca dla lokatorów, służące integracji. Nie w każdym przypadku te strefy są odpowiednio dostosowane do potrzeb mieszkańców. Warto więc pomyśleć o wspólnym stworzeniu lub przekształceniu przestrzeni dobrosąsiedzkich.
Strefa piknikowa
Zieleń pozytywnie wpływa na nasz nastrój, dlatego świetnie sprawdza się w miejscach wspólnych na osiedlach mieszkalnych. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy od lat uwzględniają tereny zielone w planach swoich inwestycji. Coraz częściej można spotkać również tarasy lub dachy z roślinnością jako alternatywę dla podwórek. To drugie rozwiązanie znaleźć można np. w Parkur Residence na warszawskim Służewcu.
Zieloną przestrzenią, która z pewnością umili czas całej wspólnoty sąsiedzkiej, jest strefa piknikowa. Jej zorganizowanie może być sporym wyzwaniem, ale przynosi wiele korzyści, w tym okazje do zacieśnienia sąsiedzkich więzi. Zanim podejmiecie wspólne działania, należy wyznaczyć obszar miejsca sfery piknikowej, zrobić z zaangażowanymi sąsiadami kosztorys przedsięwzięcia oraz jego plan. Pozwoli to stworzyć przestrzeń, która zadowoli wszystkich zainteresowanych. Budując wspólnie strefę piknikową, można wzmocnić poczucie sąsiedzkiej wspólnoty.
Jeśli w twojej okolicy znajduje się odpowiednie miejsce, zaproponuj sąsiadom i administracji osiedla wydzielenie jej pachołkami lub niewielkim płotkiem. Wewnątrz strefy piknikowej warto umieścić ławeczki, hamak, stolik z kilkoma krzesłami lub inne wygodne siedziska. W wypadku gdy wspólny budżet na to pozwala oraz nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony wspólnoty mieszkaniowej, postaw z sąsiadami grilla. Zadbajcie także wspólnie o trawnik. W zależności od stanu powierzchni można dosiać trawę lub zerwać darnie i wymienić go całkowicie na nowy. W końcu w strefie piknikowej piękna, zielona trawa to podstawa!
Sąsiedzki ogródek
Doskonałym sposobem na wspólne zaaranżowanie sąsiedzkiej przestrzeni jest uprawa ogródka. Wykorzystajcie do niego np. teren parku kieszonkowego, jeśli taki znajduje się na waszym osiedlu. Stworzenie planu sąsiedzkiego ogródka jest możliwe w porozumieniu ze wspólnotą mieszkaniową lub administracją. Warto przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na rośliny, uprawę warzyw oraz ziół. Oprócz tego można umieścić w nim huśtawki, hamaki, stoły piknikowe, parasole, plandeki czy wygodne ławki. Niski drewniany płotek nada ogrodowi przytulnego, miłego klimatu, a przy okazji zaznaczy granicę zielonej przestrzeni.
Kolejnym krokiem po powstaniu infrastruktury do miłego spędzania czasu, jest sadzenie roślin. Wybrane rodzaje umieśćcie wspólnie z sąsiadami w dużych zielnikach i kwietnikach obudowanych płotkiem. Wówczas uprawa będzie pod kontrolą, a ogród nabierze przyjaznego klimatu. Warto ustalić z innymi mieszkańcami harmonogram pielęgnacji roślin. Pomoże w tym np. teczka, z raportami, kto i w jakiej ilości zebrał potrzebne warzywa czy zioła. Pozyskiwanie plonów z osiedlowego ogródka powinno być odpłacone odpowiednim zaangażowaniem w dbanie o tą zieloną przestrzeń.
Kącik czytelniczy
Jeśli w waszej sąsiedzkiej społeczności znajdują się miłośnicy literatury, warto pomyśleć o stworzeniu kącika czytelniczego. Do tego celu przeznaczyć można szerszy korytarz w bloku, klatkę schodową lub inną wolną przestrzeń. Deweloperzy mogą uwzględniać w swoich projektach mieszkaniowych przestrzenie, które łatwo zaaranżować na miejsca związane z kulturą.
W zaaranżowaniu takiego kącika pomogą regał, krzesło i niewielki stolik. Żeby dodać wnętrzu nieco ciepła i przytulnego wyglądu, warto położyć na podłodze dywanik lub powiesić na ścianie obrazy, zdjęcia czy grafiki. Przyda się również kilka zielonych roślin. Warto, aby każda rzecz, jaka znajdzie się w kąciku czytelniczym, pochodziła z mieszkań różnych sąsiadów. Wtedy wspólnie zbudujecie poczucie posiadania waszego miejsca.
Regały z czasem zapełnią się zalegającymi w domach książkami. Każdy z podarowanych egzemplarzy powinien mieć pieczęć lub inne oznaczenie, które przypomni czytelnikowi o zwrocie na swoje miejsce po przeczytaniu. Takie rozwiązanie buduje wzajemne zaufanie w sąsiedzkim gronie. Własny kącik czytelniczy to ponadto inicjatywa zgodna z dbaniem o środowisko, ponieważ nadaje drugie życie książkom. Zamiast trafić do kosza, znajdą zastosowanie w osiedlowym kąciku czytelniczym. Wspólne miejsce do czytania może być także świetnym pretekstem do urządzania cyklicznych, sąsiedzkich spotkań okołoksiążkowych, na których można wspólnie czytać wybrane literackie pozycje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki takim spotkaniom wzmocnią się sąsiedzkie i pokoleniowe więzi.
Wymiana przedmiotów
Drugie życie podarować można nie tylko książce, ale również każdemu nieużywanemu przedmiotowi, który zalega w domu. Najprostszym sposobem na pozbycie się zbędnego sprzętu jest urządzenie sąsiedzkiej wyprzedaży lub wymiany garażowej. Zanim zostaną rozłożone przedmioty do wymiany na osiedlowym podwórku, warto poinformować resztę sąsiadów o planowanym wydarzeniu. Ogłoszenie o organizowanej wymianie sąsiedzkiej z miejscem i datą powinno znajdować się na każdej klatce schodowej. Poinformuj również swoich sąsiadów o planowanym evencie w mediach społecznościowych.
Gdy wszyscy w okolicy będą wiedzieć o wydarzeniu, zbierzcie wspólnie rzeczy, które trzeba wymienić i wystawcie je w przestrzeni, udostępnionej wcześniej przez wspólnotę mieszkaniową. Dla zwrócenia uwagi można użyć także własnoręcznie wykonanego szyldu z hasłem „wyprzedaż garażowa” lub „sąsiedzka wymiana”. Kiedy wokół waszego stanowiska zbiorą się sąsiedzi, warto nawiązać z nimi kontakt, porozmawiać o wystawionych przedmiotach, a przy okazji miło spędzić czas. Osiedlowa wymiana to kolejny pretekst, żeby poznać lepiej osoby, które żyją obok ciebie. Żeby podtrzymać tradycję sąsiedzkiej wymiany, zorganizujcie wraz ze wspólnotą w każdej z klatek schodowych specjalny karton przeznaczony na składowanie niepotrzebnych rzeczy, który znajdzie się w strefie dostępnej dla każdego z mieszkańców.
Stworzenie dobrze funkcjonującej przestrzeni sąsiedzkiej to prawdziwe wyzwanie. Najważniejsze w tym procesie jest wymyślenie projektu, który z entuzjazmem przyjmie większość mieszkańców osiedla. Działaj wspólnie i zgodnie z przekonaniami własnymi i swoich sąsiadów, a z pewnością uda się wam zbudować miejsce do integracji oraz miłego spędzania wolnego czasu. Wykorzystaj też wspólnie z nimi dostępne przestrzenie wyznaczone wcześniej przez deweloperów osiedli. W myśl hasła YIT: „More Life in Yards”, warto przearanżować lub nadać zupełnie nowych funkcji ogródkom czy skwerom, które przyczynią się do integracji sąsiedzkiej.