Salon to serce każdego mieszkania. Według jednych swojego charakteru nabiera „dorastając” z mieszkańcami, według innych od samego początku powinien spełniać rolę reprezentacyjną. Zdarza się jednak, że domownicy nie potrafią go odpowiednio zaaranżować, a przez to trudno w nim spędzać wspólnie czas czy odpoczywać. Warto znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym nawet najmniejsze pomieszczenie stanie się oazą spokoju.
Praktyczny salon dopasowany do twoich potrzeb
Aranżację salonu zazwyczaj zostawiamy na sam koniec prac remontowych. Pomieszczenie służące do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi staje się wówczas chaotyczną przestrzenią, której brakuje charakteru i domowego ciepła. Poświęcenie czasu na urządzenie praktycznego salonu z pewnością się opłaci, gdy domownicy będą mogli w spokoju wypoczywać na wygodnej kanapie, oglądając telewizję lub czytając książki. Praktyczny salon jest w końcu miejscem, które służy nie tylko do relaksu, ale też pracy czy aktywnego spędzania wolnego czasu.
Aranżację salonu zacznij więc od zastanowienia się nad tym, jak mógłby wyglądać ten wymarzony. Pomyśl o panującej w nim atmosferze oraz elementach, które wpłyną na jego ostateczną formę. Weź pod uwagę praktyczne kwestie: metraż, kształt pokoju i jego ewentualne połączenie z kuchnią lub jadalnią. Skonsultuj swoje pomysły z pozostałymi mieszkańcami i poproś o ich uwagi do projektu. Wtedy łatwo zaplanujesz pomieszczenie według potrzeb. Nie bój się wprowadzać zmian odpowiadających twoim potrzebom oraz wyobrażeniom najbliższych osób. Umieść w pomieszczeniu to, co jest najważniejsze dla twojej rodziny i nie sugeruj się wyłącznie pięknymi zdjęciami z czasopism lub mediów społecznościowych.
Jaki styl praktycznego salonu wybrać?
Planując aranżację wymarzonego salonu, warto wybrać jeden styl przewodni, który będzie pasować do wystroju całego mieszkania. Jeśli nie chcesz przesadzić z kolorami, dekoracjami i zachować klimat pomieszczenia w neutralnym charakterze, zdecyduj się na styl skandynawski, nowoczesny, glamour lub klasyczny. Każdy z nich opiera się na jasnej kolorystyce, zaczynając od bieli, kończąc na beżach i szarościach.
Wybierając dwa pierwsze, skup się na minimaliźmie. Do urządzenia praktycznego salonu wystarczą wówczas podstawowe meble, takie jak kanapa, proste fotele, stolik na kawę oraz komoda, na której można postawić sprzęt RTV. Zadbaj o to, aby przedmioty w pomieszczeniu były wykonane z naturalnych materiałów – skórzane obicia, plecione z wikliny kosze, do których schowasz koce czy drewniane podstawki na świeczki. Wtedy zachowasz w pomieszczeniu klimat skandynawskich domków i pozostaniesz zgodny z nowoczesnym sposobem wystroju wnętrz.
Klasyczny styl glamour to rozwiązanie, które wymaga nieco więcej finezji i oryginalności. Wybierając je, zyskasz praktyczny salon, który charakteryzować się będzie olśniewającym wyglądem z namiastką luksusu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj aranżacji pomieszczenia wybierzesz, przepych może łatwo zamienić się w kicz. Lepszym rozwiązaniem jest wybór kilku dodatków z wysokiej jakości materiałów w dobrym guście. Na suficie powieś modny, kryształowy żyrandol, a ściany ozdób dekoracjami ściennymi w dużych ramach, które przyciągną wzrok każdego gościa. W praktycznym salonie klasycznym lub glamour nie może zabraknąć eleganckich puf z miłych w dotyku materiałów, takich jak welur czy aksamit. Jeśli jesteś właścicielem większego pomieszczenia, pomyśl o ustawieniu w nim biokominka. Taki dodatek zapewni przytulny klimat w jesienne i zimowe wieczory.
Idealny projekt – z umiarem i symetrią
Zanim wcielisz swoją wizję w życie, zaopatrz się w projekt wnętrza. Możesz skorzystać z pomocy architekta lub samodzielnie dopracować rysunek praktycznego salonu, wykorzystując dostępne na rynku aplikacje i programy do projektowania. Wtedy będziesz mieć pewność, że remont idzie zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Gdy wybierzesz już styl aranżacji, który najlepiej będzie pasować do twojego mieszkania, powinieneś zastanowić się nad tym, jak urządzić go z umiarem. Jeszcze przed remontem ustal kolor przewodni salonu oraz główne materiały, z których wykonane będą meble i dodatki. Zachowując harmonię poszczególnych elementów, zyskasz miejsce, w którym bez przeszkód będziesz odpoczywać. Podczas urządzania salonu pamiętaj o coraz popularniejszej symetrii, która wprowadza w pomieszczeniu porządek. Jedna część pokoju powinna być odbiciem lustrzanym drugiej.
Zadbaj o osobiste dodatki i oświetlenie
Dobrze dobrane dodatki definiują ostatecznie styl salonu. Spraw, żeby rzeczy, które znajdą się w pokoju, były praktyczne, nie tylko piękne. Szerokie lustro powieszone na ścianie w niewielkim pomieszczeniu doda mu wizualnie metrażu. Przytulny klimat wpleciesz natomiast dzięki miękkim poszewkom na poduszki i równie przyjemnym w dotyku kocom. Rozłożone na stolikach magazyny lub książki z estetycznymi okładkami umilą wolny czas. Charakter wnętrza podkreślisz też, jeśli wykorzystasz jego indywidualne cechy. Nie pozbywaj się starego parkietu lub ściany wykonanej z cegły. Za pomocą dostępnych w sklepach produktów do renowacji odśwież relikty przeszłości i ciesz się designerskim, niepowtarzalnym charakterem pomieszczenia.
Praktyczny salon to przede wszystkim pokój dla całej rodziny, dlatego warto przyozdobić go dodatkami, które oddadzą charakter wszystkich domowników. Mogą to być pamiątki z dzieciństwa, wspólnych podróży lub oprawione w ramki zdjęcia, uwieczniające krewnych. Postaw je na komodzie czy stoliku kawowym, tylko pamiętaj, żeby zachować wspominany już umiar. Rodzinne zdjęcia możesz także wydrukować w większej wersji i powiesić na ścianie w ramce.
Nie zapominaj o klimatycznym oświetleniu. Często jest bagatelizowanym elementem remontu. Żyrandol znajdujący się na suficie zawieś nie niżej niż na wysokość dwóch metrów. Jeśli w twoim salonie znajduje się część jadalna, powieś go minimum 60 centymetrów nad blatem lub stołem. Modne, podłogowe lampy warto postawić przy komplecie wypoczynkowym, aby móc zapalić je, gdy postanowisz przeczytać książkę lub popracować wieczorem przy laptopie. W nowoczesnych salonach sprawdzi się natomiast oświetlenie LED, które dostępne jest w różnych kształtach i regulowanych kolorach. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z zimnej lub ciepłej barwy światła w zależności od pory dnia lub sytuacji. Pamiętaj, żeby sprawdzić na opakowaniu źródła światła LED współczynnik oddawania barw oznaczony symbolem R lub Ra. W pomieszczeniach domowych powinien być większy niż 90 procent.