Słoneczne, letnie dni sprawiają, że jedyne, o czym myślisz, to piaszczysta plaża, szum morza, zimne napoje i błogi odpoczynek pod palmą? Poczuj klimat wakacji w mieszkaniu, urządzając własne cztery kąty zgodnie ze stylami aranżacji, nawiązującymi do popularnych kierunków turystycznych.
Wakacyjne aranżacje mieszkania można zaliczyć do tych sezonowych i związanych przede wszystkim z wymianą dodatków i dekoracji, w tym tekstyliów, dywanów, drobnych ozdób, obrazów czy zastaw stołowych. W ten sposób możesz niewielkim kosztem odmienić klimat wnętrza bez konieczności przeprowadzania prac remontowych. Niektórzy jednak decydują się na ambitniejszy projekt zmiany wyglądu mieszkania, przemalowując ściany na letnie kolory lub wymieniając meble na nowe. Niezależnie od tego, na jaki zakres prac się zdecydujesz, zacznij od wyboru motywu przewodniego aranżacji, który nawiązywać będzie do wakacyjnego klimatu.
Styl śródziemnomorski: W słońcu Hiszpanii, Włoch i Grecji
Styl śródziemnomorski, inspirowany życiem mieszkańców takich krajów, jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Portugalia, od lat znajduje się na szczycie najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrz. Jego minimalistyczna, oszczędna w dekoracjach i dodatkach forma przyciąga wielbicieli prostoty. Mieszkanie urządzone w takim stylu powinno stwarzać wrażenie, jakby znajdowało się nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. Satysfakcjonujący efekt osiągniesz dzięki odpowiedniemu przystrojeniu pomieszczeń i zaplanowaniu oświetlenia.
Zacznij od dekoracji okien, stawiając na tradycyjne, zwiewne zasłony – najlepiej lniane. Otwarte okiennice w letni dzień bez przeszkód wpuszczą do środka promienie słoneczne. Doświetlone mieszkanie to wyróżnik stylu śródziemnomorskiego. Jeśli nie masz wystarczająco dużo światła naturalnego, postaw na dyskretne oświetlenie, bez widocznych elementów. Ciekawym rozwiązaniem będą subtelne kinkiety lub sufity podwieszane z wykorzystaniem światła LED.
We wnętrzu urządzonym w stylu śródziemnomorskim pierwsze skrzypce grają meble. Ważne, by były wykonane z naturalnego i trwałego drewna. Świerk, dąb lub sosna będą w tym przypadku świetnym wyborem. Pamiętaj, żeby meble nie rzucały się w oczy wyszukanym designem, nie miały ozdobników, ale za to były funkcjonalne. Łatwość użytkowania i minimalistyczny charakter to kwintesencja śródziemnomorskiej aranżacji.
Styl orientalny: Wakacje na Phuket, Bali lub w Casablance
Nazwa tego stylu ma swoje korzenie w fascynacji kulturami Wschodu, zwłaszcza kulturą indyjską, arabską, perską, japońską i chińską. Cechy aranżacji orientalnej różnią się więc w zależności od tego, jaką inspirację kulturową obierzesz. Styl indyjski i arabski jest radosny, kolorowy i wzorzysty. Nurty japońskie i chińskie są natomiast bardziej wyważone. Choć pozornie się różnią, mają kilka punktów wspólnych.
Mieszkanie w stylu orientalnym jest pełne intensywnych, ciepłych barw – czerwieni, zieleni, koloru żółtego, pomarańczowego i brązowego. Pomalowanie nimi ścian nie będzie błędem, jeśli nie przeszkadzają Ci wyraziste kolory. Do tego dobierz dodatki utrzymane w czerwieni, bieli, błękicie, złocie i srebrze, które idealnie dopełnią całość. Postaw na wyszukane lampiony, świeczniki, perskie dywany oraz żeliwne, bogato zdobione stoliki. Takie dekoracje z pewnością zrobią wrażenie na gościach i domownikach.
Wybierając styl orientalny, postaw na wysokiej jakości materiały, takie jak egzotyczne gatunki drzew, czyli palisander, mahoń czy bambus. Do drewna dobierz inne dodatki – wiklinę, trawę morską, metal czy szkło. Tkaniny dywanów, poduszek, pościeli powinny być mięsiste i luksusowe. Dobrze, aby były zdobione srebrną lub złotą nicią. Nie zapomnij o motywach dekoracyjnych. Orientalne nurty to przede wszystkim kwiaty, wizerunki zwierząt, mandale oraz wywodzący się z Bliskiego Wschodu motyw paisley. Przemyć je na tekstyliach, tapetach ściennych, a także zastawach stołowych.
Styl egzotyczny: Odpocznij wśród palm na Zanzibarze, Seszelach i Dominikanie
Biały piasek na plaży, odpoczynek w cieniu palm i lazurowa woda – to pejzaż, który dobrze obrazuje egzotyczne wakacje w afrykańskich i azjatyckich kurortach. Aby przenieść go do wnętrz, należy poszukać dodatków w mocnych kolorach i z wyrazistymi wzorami. Styl egzotyczny to propozycja aranżacji dla miłośników dalekich podróży. Dzięki urządzonym w naturalny, kojący sposób wnętrzom, poczujesz się jak na wakacjach w tropikach.
Głównym założeniem tego stylu jest stworzenie naturalnej i jednocześnie oryginalnej przestrzeni. Dobierając paletę barw do egzotycznego wnętrza, stawiaj na naturalne kolory. Nie musisz malować ścian na butelkową zieleń i przytłaczać pomieszczeń intensywną barwą. Wystarczy, że zdecydujesz się na mocne odcienie, takie jak purpura, błękit, lawenda, lapis-lazuli w formie dodatków oraz wzory nawiązujące do motywów dżungli – liście palmowca, zebra czy cętki. Na kanapie połóż poduszki w kształcie tropikalnych owoców. W sypialni postaw na pościel ze zwierzęcym printem. Mieszkanie zyska na wyglądzie, jeśli wyraziste tropikalne motywy pojawią się także na zasłonach.
W egzotycznych wnętrzach powinno także znaleźć się drewno. Wybierz meble w stylu kolonialnym, na przykład zgrabne komody, stoliki nocne czy fotele, i ozdób je pamiątkami z podróży, rękodziełem lub bujną, zieloną roślinnością.
Styl new nordic: Odkryj piękno północnych krajów
W stylach aranżacji przez ostatnie sezony dominował styl skandynawski. Ustępuje on jednak powoli nurtowi new nordic. Dla miłośników wakacji spędzanych w krajach północnych to świetny sposób na zastosowanie zachowawczego charakteru nordyckiej kultury we wnętrzach. New nordic to bowiem ewolucja znanej estetyki, wprowadzająca do mieszkania cieplejsze barwy, płynne linie i obłe kształty. Minimalizm jest w tym przypadku osiągany przez dobór przedmiotów i materiałów wykończeniowych.
Atmosferę pomieszczeń urządzonych w stylu new nordic tworzą kolory takie, jak złamana biel, odcienie beżu i szarości oraz gdzieniegdzie pastelowa brzoskwinia, karmel, ciepły brąz, mięta czy błękit. Mogą one przewijać się we wnętrzach w formie mebli i dekoracji, najlepiej tych w zaokrąglonych kształtach. W wyborze materiałów kieruj się kryterium naturalności. Stawiaj na drewno oraz naturalne kamienie. Nie przesadzaj jednak z liczbą dodatków. Postaw na kilka przedmiotów wysokiej jakości w surowej formie. Wazony wykonane z gliny, betonu dekoracyjnego lub stoliki kawowe stworzone z imitacji betonu świetnie dopełnią minimalistyczne, loftowe wnętrze. W takim mieszkaniu nietrudno poczuć się jak na urlopie w Szwecji, Danii, Norwegii lub Finlandii.
Przeniesienie wakacyjnego klimatu do własnych czterech kątów nie jest trudnym zadaniem. Zacznij od wyboru stylu, w którym dobrze się czujesz, a następnie zdecyduj, czy chcesz zmienić charakter wnętrza dodatkami, czy odświeżyć je nowym kolorem ścian lub meblami. Czasem wystarczy zmiana kilku detali, aby poczuć się w mieszkaniu, niczym w egzotycznym hotelu.