Powrót
  • Smart living
  • 07.07.2024
  • 1666 wyświetleń

Ogródek na balkonie. Jakie rośliny można hodować na niewielkiej przestrzeni?

Życie w mieście ma bez wątpienia swoje plusy, ale w pewnym sensie oddala nas od natury. Jednym ze sposobów na wprowadzenie do miejskiego otoczenia nieco zieleni jest zaaranżowanie ogrodu na balkonie przynależącym do mieszkania. Jak zagospodarować tę przestrzeń, aby stała się oazą spokoju i miejscem do uprawiania roślin? 

 

Ogródek na balkonie – od czego zacząć?

Zakładając ogródek na balkonie, musisz zastanowić się, jakie rośliny chcesz na nim uprawiać. Taras może być bowiem miejscem, na którym posadzimy ozdobne kwiaty, tworząc przestrzeń do relaksu. Może stać się także mini ogrodem złożonym z drzewek owocowych, krzewów warzywnych, grządek oraz doniczek z ziołami. Decyzja o kierunku aranżacji uwarunkowana będzie głównie ekspozycją balkonu na światło słoneczne. Do ogrodu nasłonecznionego dobierz rośliny, które poradzą sobie w wysokiej temperaturze i są odporne na działanie promieni słonecznych. Jeśli posiadasz taras zacieniony, wybierz zieleń rozwijającą się dobrze bez potrzeby wystawiania na światło dzienne.

image44b8t.png

Warunkiem do założenia ogrodu na tarasie jest także obliczenie obciążenia, jakie jest dopuszczalne na aranżowanej powierzchni. W niektórych budynkach wdrożenie większych zmian, w celu zawieszenia kwietników, może być problematyczne. Jeżeli decydujesz się na takie działania, upewnij się, że masz odpowiednie zgody i ekspertyzy.

 

Rośliny do uprawy na balkonie

Balkon to miejsce, na którym uprawiać można niemal wszystko – kwiaty, warzywa, zioła, drzewka i krzewy owocowe. Wybór roślin zależy więc od preferencji właściciela ogródka oraz warunków, jakie panują na jego tarasie. Na większej powierzchni możesz sobie pozwolić na rozbudowane grządki, a nawet niewielką szklarnię. Natomiast na mniejszej postaw na rozwiązania oszczędzające przestrzeń, takie jak hodowla pnących roślin, np. bluszczu lub truskawek. Niezależnie od wielkości miejsca, jakim dysponujesz, możesz wybrać z różnych rodzajów zieleni do hodowania.

 

Warzywa i zioła

Własne warzywa, uprawiane w ekologiczny sposób bez dodatku chemii, to marzenie wielu osób. Ogródek na balkonie umożliwia jego realizację. W miejskich warunkach wyrośnie m.in. pomidor, rzodkiewka, papryka, cebula, szczypiorek czy fasolka szparagowa. Zwróć uwagę jednak na to, że część z wymienionych warzyw nie nadaje się na uprawę na balkonie od razu. Pomidory czy papryki wymagają rozsady, czyli hodowli od nasionek w inspektach na domowych parapetach albo w rozsadnikach. Kiedy urosną, a za oknem zapanuje odpowiednio wysoka temperatura, przesadź je do doniczek, aby rozwijały się w naturalnym rytmie.

Pamiętaj, że rośliny hodowane w donicach plonują gorzej niż te posadzone w gruncie i wymagają częstszego podlewania. Latem należy dostarczyć im wody dwa razy dziennie – wczesnym rankiem, zanim słońce zacznie mocniej świecić, oraz wieczorem, gdy już zajdzie. Rośliny hodowane na balkonach są za to mniej narażone na działanie szkodników. Skrzynia lub donica, w której hodować będziesz warzywa, powinna być głęboka na co najmniej 40 cm. W przeciwnym wypadku ziemia będzie szybciej usychać, a rośliny nie dadzą oczekiwanych plonów. Są też warzywa, które zupełnie nie nadają się na balkonową i tarasową uprawę. Zrezygnuj z roślin dyniowatych, produkujących duże owoce. Kłopotliwe będą także kapusty i rośliny korzeniowe.

Atrakcyjnym dodatkiem do warzywnego ogrodu jest samodzielna uprawa ziół, dzięki którym domowe posiłki zyskują aromat i niepowtarzalny smak. Aby nie zabierać miejsca na balkonie, skrzynki z roślinami rozwieś na barierkach balkonu lub w formie ogrodu wertykalnego. Doniczki z ziołami można ustawić również na stojących etażerkach. Idealna do balkonowej hodowli będzie bazylia, koper, kolendra, pietruszka, mięta, rozmaryn, a także lawenda, estragon czy szałwia. Dobór roślin zależeć będzie od preferencji smakowych domowników.

 

Owoce

Owoce rosną na balkonie najlepiej, gdy mają stały dostęp do światła dziennego. Jeśli posiadasz taras umiejscowiony od strony południowej i zachodniej, możesz hodować wiele rodzajów roślin z rodzajów karłowatych, pnących i wiszących. Wśród owoców, które nadają się do balkonowej uprawy, wymienić można: truskawki, maliny, poziomki, a także małe drzewka – antonówki, gruszki, morele czy śliwki. Latem na taras wystaw cytrusy – cytryny, pomarańcze, mandarynki, a nawet takie egzotyczne gatunki, jak mini arbuzy i mini kiwi. Gdy za oknem zrobi się zimniej, takie ciepłolubne uprawy trzeba przenieść do środka mieszkania.

3_cut.jpg

Pojemniki, skrzynki i doniczki, w których będziesz uprawiać owoce na balkonie, powinny być głębokie również na minimum 40 cm, co pozwoli na swobodny rozrost korzeni. Zaopatrz się w ziemię do konkretnych gatunków roślin lub kup uniwersalną i wymieszaj ją z torfem. W takim podłożu drzewka owocowe wydadzą oczekiwane plony. Odpowiednie nawodnienie to podstawa uprawy. W upalne dni podlewaj rośliny codziennie, zawsze sprawdzając palcem, czy ziemia w niższych warstwach jest sucha, czy wilgotna. Co kilka tygodni warto nawozić owocowe sadzonki. Wówczas zapewnisz im lepszy wzrost. Dodatkowym wsparciem hodowli są kratki lub podpórki dla krzewów i pnączy. Dzięki nim drzewka będą lepiej rosły oraz zostaną uchronione przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, obfity deszcz czy burze.

 

Kwiaty

Balkon, na którym posadzisz zarówno warzywa, jak i owoce, możesz ozdobić kwiatami. Taki zabieg sprawi, że taras będzie nie tylko miejscem do uprawy roślin, ale także prawdziwą oazą idealną do relaksu. Kwiaty mają nie tylko dobry wpływ na nasz dobrostan, ale także tworzą korzystny mikroklimat i są przyjazne pszczołom, a więc zwiększają możliwość zapylenia innych roślin posadzonych na balkonie.

4_cut.jpg

Świetnym dopełnieniem warzywnego i owocowego ogrodu będzie surfinia, czyli petunia kaskadowa. To królowa polskich balkonów, która zakwita kolorowo i obficie, a do tego uwielbia słońce oraz półcień. Sprawdzi się więc w różnych warunkach. Podobnie jak pelargonie bluszczolistne i rabatowe, jest odporna na szkodniki i kwitnie do późnej jesieni. Egzamin zda też werbena, charakteryzująca się obfitym i gęstym kwiatostanem. Fanom bujnych roślin poleca się natomiast kwiecistą stroiczkę o wzniesionych pędach na 10-20 cm, zwisających kaskadami z poręczy lub zawieszonymi na hakach. Stroiczki źle znoszą ekspozycję na słońce i stale muszą mieć wilgotną ziemię. Najlepiej podlewać je regularnie i wybierać dla nich miejsca lekko zacienione.

 

Niezbędne narzędzia i dekoracje

Dbanie o balkonowy ogród ułatwią niezbędne narzędzia. W przypadku upraw roślin warto sięgnąć po przedmioty, które po wykonanej pracy bez problemu schowasz do podręcznej skrzynki. Zaopatrz się więc w zestawy zawierające łopatki, grabki, motyczki czy sadzarki do cebulek. Przyda się również konewka, opryskiwacz do prewencyjnych oprysków przy wykorzystaniu naturalnych środków oraz nożyczki i sekator ułatwiające podcinanie roślin oraz zbieranie plonów. Ważne są też rękawice zapewniające komfort pracy podczas pielęgnacji grządek.

5_cut.jpg

Ogród na balkonie to nie tylko obowiązki związane z hodowlą roślin. To również możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Zadbaj o to, aby nie zastawić całego tarasu roślinami i zostawić na nim miejsce na strefę rekreacyjną. Postaw w niej zestaw mebli dopasowany do rozmiaru balkonu. Na większych tarasach sprawdzi się kanapa, fotele i stół. Do tego ustaw wygodny leżak, podwieszane siedzisko lub hamak. Na mniejszej powierzchni wystarczą dwa krzesła i niewielki stolik. Całość udekoruj światełkami, lampionami oraz ogrodowymi ozdobami – figurkami, rzeźbami i dekoracyjnymi doniczkami. Tak przystrojony balkon będzie miejscem do odpoczynku z książką czy ulubionym chłodzącym napojem.