Marzysz o posiadaniu psa lub kota, ale obawiasz się znacznych szkód? Nie wiesz, jak zaprojektować mieszkanie przyjazne dla zwierząt? Poznaj zatem kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym stworzysz przytulne miejsce dostosowane do potrzeb wszystkich mieszkańców.
Wyposażenie mieszkania
Decydując się na czworonoga w mieszkaniu, musisz liczyć się ze śladami po brudnych łapach, wypadającą sierścią, pogryzioną kanapą czy porysowaną pazurami podłogą. Aby ograniczyć szkody, zaopatrz się zatem w wysokiej jakości, wytrzymałe materiały. Przede wszystkim postaw na odporne na uszkodzenia twarde gatunki drewna krajowego lub egzotycznego albo ceramiczne czy kamienne płytki. Unikaj kamienia i płytek gresowych, które są zazwyczaj śliskie, szczególnie dla mokrych łap czworonoga, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia u niego poważnych zwyrodnień stawów, a także łatwych do porysowania parkietów sosnowych czy brzozowych.
Psy i koty uwielbiają wylegiwać się na kanapach i fotelach. Zamiast jasnych, delikatnych materiałów, wybierz zatem ciemne i odporne na zabrudzenia tkaniny obiciowe – do najbardziej wytrzymałych należą m.in. sztuczny zamsz i welur. Zainwestuj w te o gładkim i grubym splocie oraz krótkim włosiu. Unikaj skóry i eko-skóry - pazury zwierzaka z łatwością sobie z nią poradzą. Rozważ także zakup zdejmowanych, bawełnianych pokryć lub tkanin z warstwą teflonu, gdyż nie przywierają do nich powierzchowne zabrudzenia, a także są łatwe do wyprania.
Chcąc nie chcąc, musisz zrezygnować z posiadania miękkich dywanów, gdyż błyskawicznie się one brudzą oraz gromadzą niepotrzebne zapachy i ciężką do usunięcia sierść psa czy kota. Jeśli jednak bardzo ci zależy, postaw na wykładzinę z krótkim włosiem, którą możesz szybko wyczyścić i odkurzyć. Nie zapomnij również zastosować w pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywa zwierzak, zmywalnej, odpornej na zabrudzenia, zmywanie i szorowanie farby (np. hydrofobowej) - nie unikniesz rozlewania wody i chlapania jedzeniem. Z tych samych względów w niektórych miejscach odpuść również kładzenie tapety.
Kącik dla zwierzaka
Stwórz w kuchni, salonie bądź przedpokoju przestrzeń przeznaczoną dla swojego czworonoga. Powinno to być miejsce spokojne i z dala od hałasów, a jednocześnie z dobrym punktem obserwacyjnym na pozostałe pomieszczenia. Co powinno się w nim znaleźć? Komfortowe legowisko, oddzielna miska na jedzenie i świeżą wodę, kuweta, a także skrzynka z ulubionymi zabawkami. W przypadku kota niezbędny jest również drapak i wygodny transporter.
Wielkość, wysokość i materiał wykonania legowiska dobierz indywidualnie do swojego czworonoga, gdyż każdy ma inne wymagania (m.in. ze względu na wielkość, wiek czy rasę). Jest jednak stała zasada - zbyt małe sprawi, że będzie mu niewygodnie, więc będzie się wiercił i nie wysypiał, zaś za duże sprawi, że straci poczucie bezpieczeństwa. Nie zapominaj zatem, by zostawić parę centymetrów zapasu dla zwiększenia jego komfortu. Postaw na mocny i łatwy w utrzymaniu materiał, aby wytrzymał pazury zwierzaka i wielokrotne czyszczenie. Aby dodatkowo zwiększyć żywotność legowiska, wybierz ciemne odcienie, na których zabrudzenia nie będą aż tak widoczne. Pamiętaj, że materiały naturalne są mniej trwałe niż te syntetyczne.
Komfort i bezpieczeństwo
Chcąc stworzyć mieszkanie przyjazne dla zwierząt, nie zapominaj o ich bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy posiadasz energicznego psa czy ciekawskiego kota, zawsze jest ryzyko, że zniszczy przewody, rośliny doniczkowe, ubrania lub buty. Postaw zatem na szczelne pudełka lub szafki na obuwie, a także schowaj środki chemiczne i przewody wewnątrz mebli. Delikatne przedmioty, takie jak wazony czy doniczki umieść zaś w miejscach słabo dostępnych dla czworonogów, gdyż uwielbiają badać wszystko, co znajduje się na ich drodze. Pamiętaj również, że niektóre rośliny mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Zrezygnuj zatem m.in. z draceny, azalii, lilii, aloesu, gwiazdy betlejemskiej i monstery dziurawej, a zamiast nich wybierz np. storczyki, paprocie, kaktusy, wrzosy czy stokrotki.
Pamiętaj również o zaspokojeniu podstawowych potrzeb czworonoga, takich jak miejsce do swobodnej zabawy czy odpoczynku. Zasada jest prosta: im większy, tym potrzebuje większej przestrzeni. Jeśli będzie miał za małą powierzchnię do życia, będzie się niepotrzebnie męczył, a przecież nie o to chodzi. Dobierz zatem rodzaj czy rasę zwierzaka do posiadanych warunków mieszkaniowych. Decydując się na psa, dodatkowo zadbaj o okoliczne tereny zielone, które sprawdzą się do codziennych spacerów, a w przypadku kota – o miejsce w mieszkaniu do bezpiecznych wspinaczek. Wówczas pupile odwdzięczą się dobrym towarzystwem i poprawią humor nawet w te pochmurne dni.