Maski i zabawa do białego rana – czyli karnawał trwa w najlepsze! Organizujesz imprezę dla znajomych i poszukujesz inspiracji? Zobacz, jak Finowie spędzają ten radosny czas i zaskocz najbliższych zabawami oraz przysmakami z północy.
Co na stół?
Szukasz pomysłów na karnawałowe przekąski? Przychodzimy z pomocą. Każda nowość na stole będzie zaskoczeniem dla twoich gości, dlatego możesz sięgnąć po jedną z popularnych fińskich potraw, takich jak pierogi karelskie. W 2008 roku zostały one wpisane do unijnego rejestru jako fińska „Gwarantowana tradycyjna specjalność”. Finowie mają jednak też przysmaki zarezerwowane tylko na czas karnawału, np. ciasteczka Laskiaispulla. Są to bułeczki pszenne ze słodkim nadzieniem – pastą migdałową, bitą śmietaną lub konfiturą. Spożywa się je głównie w ostatki. Kolejnym ciekawym wypiekiem jest tarta Runeberga, czyli ciastko z migdałami i rumem oraz charakterystycznym lukrowanym pierścieniem i dżemem malinowym na wierzchu. W Finlandii można ją kupić od początku stycznia do 5 lutego. Niestety w Polsce ciężko ją znaleźć, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją samemu! Potrzebne będą:
składniki na ciasto:
składniki na lukier:
pozostałe składniki:
Przygotowanie ciasta: do miski wsyp mąkę, sodę oczyszczoną, bułkę tartą, mielony kardamon, migdały i brązowy cukier. Następnie dodaj roztopione masło, kwaśną śmietanę i rum. Na koniec wbij jajka i wyrób ciasto. Po nagrzaniu piekarnika do 200 stopni, wsadź masę do wysmarowanych masłem małych foremek i piecz tarty ok. 20-25 minut aż się zarumienią.
Przygotowanie lukru: do kubka wsyp cukier puder, następnie wlej do niego wodę, sok z cytryny i wszystko dokładnie wymieszaj. Gdy tarty ostygną, polej je lukrem i nałóż na wierzch łyżeczkę dżemu. Gotowe! Najlepiej podaj swoje tarty z ponczem. Tak właśnie spożywał je fiński poeta Johan Ludvig Runeberg, którego nazwisko nosi ta pyszna przekąska.
Poza słodkimi wypiekami, Finowie uwielbiają dania z wołowiny i chleb ze smalcem. Jeśli twoi znajomi nie mają nic przeciwko cięższym potrawom, możesz poczęstować ich zupą grochową z… mlekiem. W Finlandii, w okresie karnawału nie może zabraknąć jej na stole.
Laskiainen
Finowie uwielbiają zjeżdżać na sankach, a w szczególności w dzień ostatków. Laskiainen to dosłownie festiwal zjeżdżania. Z tej okazji w Finlandii organizowane są liczne zawody, w których udział biorą nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli. Według tradycji, osoba, która zjedzie najdalej z górki, będzie mieć dużo szczęścia w całym roku. Jeśli pogoda dopisze, czemu nie spróbować? Wystarczy zaopatrzyć się w sanki lub zwykłe „jabłuszka” i wybrać się na najbliższą górkę. W końcu, kto powiedział, że to zabawa tylko dla najmłodszych?
Śnieżna karuzela
Napakelkka, czasami nazywana też diabelskimi saniami, to samodzielnie wykonana „karuzela”. Finowie wbijają w śnieg jedną belkę, a następnie przymocowują do niej drugą – znacznie dłuższą i cieńszą od pierwszej, do której przywiązane są sanki. Zabawa polega na utrzymaniu się jak najdłużej na sankach, podczas gdy druga osoba popycha dłuższą belkę. Nie masz czasu na takie konstrukcje? Wystarczy długa i mocna lina. Przywiąż ją solidnie z boku sanek i obracaj w kółko, aby druga osoba ślizgała się wokół ciebie. Pamiętaj, żeby mocno trzymać linę!
Fińskie brzmienie
Zastanawiasz się, jakie kawałki puścić na imprezie? Spróbuj humppy. Jest to rodzaj muzyki spokrewniony z jazzem oraz bardzo szybkim fokstrotem, wywodzący się z Finlandii. Miłośnicy skocznych rytmów będą się przy niej świetnie bawić. Humppa jest wszechobecna na fińskich spotkaniach towarzyskich, podczas których ludzie tańczą do niej w parach. Chcielibyście spróbować? Sprawdźcie zespoły Eläkeläiset oraz Kaizers Orchestra uważane za najpopularniejszych wykonawców tego gatunku.