Powrót
  • Design
  • 16.06.2024
  • 1750 wyświetleń

Jak zorganizować domową spiżarnię w mieszkaniu?

Spiżarnia to pomieszczenie, które pozwala utrzymać porządek w mieszkaniu. Sprawia także, że kuchnia nabiera bardziej minimalistycznego wyglądu, ponieważ odciążamy szafki i półki pełne produktów spożywczych i sprzętu AGD. Takie miejsce nada się także do przechowywania przetworów własnej produkcji. Jak urządzić spiżarnię w mieszkaniu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

 

Dlaczego warto mieć spiżarnię w mieszkaniu?

Spiżarnia, nawet gdy zajmuje niewielką powierzchnię, jest bardzo funkcjonalnym miejscem, dającym zupełnie nowe możliwości zagospodarowania kuchni. Uwalnia bowiem od nadmiaru sprzętów AGD i produktów spożywczych. Odpowiednio zorganizowana, a także zaaranżowana w przemyślany sposób, pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy. Nie tracisz wówczas czasu na przeglądanie kuchennych szuflad i półek, wypełnionych po brzegi zastawami stołowymi, garnkami, urządzeniami do gotowania oraz jedzeniem.

imagel2gjd.png

Nowoczesne spiżarnie znacznie różnią się od tych, które możesz pamiętać z przeszłości, np. ciasnych komórek lub piwnic z prostymi regałami. Mogą one zostać urządzone w różny sposób – w wybranym stylu i przy użyciu konkretnych mebli. W takich pomieszczeniach warto postawić otwarte regały lub te z przeszklonymi drzwiami, dzięki czemu w mgnieniu oka ocenisz ich zawartość i namierzysz potrzebne przedmioty.

Zanim zaczniesz myśleć o urządzaniu spiżarni, zastanów się nad jej lokalizacją. Najczęściej wybieranym miejscem jest niewielkie pomieszczenie w mieszkaniu, nieopodal kuchni. Na zaaranżowanie takiej spiżarni wystarczy pokój o wymiarach 2×2 m. Innym sposobem, choć znacznie mniej funkcjonalnym i podręcznym, jest urządzenie spiżarni w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy.

 

Spiżarnia obok kuchni

To często wybierane rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne gotowanie. Aby dostać się do spiżarni zlokalizowanej niedaleko kuchni, nie musisz pokonywać kilku kondygnacji, przemierzać korytarzy i schodów. Wystarczy, że otworzysz drzwi tuż obok, a będziesz mieć pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Posiadając spiżarnię obok kuchni, zyskujesz nie tylko miejsce do przechowywania przetworów czy innych produktów spożywczych, ale także małego sprzętu AGD – maszynki do mięsa, robota kuchennego, sokowirówki oraz akcesoriów kuchennych – stolnicy, deski do krojenia, formy do pieczenia.

Aranżując spiżarnię, możesz zadbać o to, by jej styl pokrywał się z designem znajdującej się obok kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymasz we wnętrzach wrażenie spójności.

spiżarnia (2).jpg

Spiżarnię można urządzić też tak, aby zawsze odpowiadała stylowi mieszkania, czyli w nowoczesny sposób. Warto umieścić w niej szafy typu cargo, które są pojemne, a do tego mają prosty, industrialny wygląd i z powodzeniem sprawdzą się jako dodatek do różnych rodzajów wnętrz. Do szaf dobierz niewielki blat, na którym można postawić chleb lub ciasto do wyrośnięcia. Ciekawym dodatkiem są także praktyczne kosze kuchenne na warzywa.

Innym sposobem na urządzenie spiżarni w mieszkaniu jest wstawienie do pomieszczenia regałów z przeszklonymi drzwiami. Takie meble wprowadzą odrobinę finezji do twoich czterech kątów i nadal będą funkcjonalne, ponieważ bez problemu znajdziemy w nich potrzebne przedmioty.

 

Spiżarnia w pomieszczeniu gospodarczym

Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie spiżarni w piwnicy lub przy garażu podziemnym. Taka lokalizacja ma wiele zalet – od niskiej temperatury powietrza, poprzez przestronność wnętrza, aż po jego zaciemnienie. Każdy z tych aspektów wpływa na możliwość długoterminowego przechowywania żywności – przetworów, kiszonek czy napojów kupowanych na zapas. Spiżarnia przy garażu podziemnym ma dla domowników dodatkowe korzyści. Utrzymane w chłodzie pomieszczenie to nie wszystko – bliskość miejsca postojowego skraca znacznie czas wypakowywania zakupów z samochodu. Zamiast wnosić produkty do mieszkania, możesz je od razu rozłożyć na półkach w spiżarni. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza przy dużej rodzinie i częstych wizytach w sklepie.

Aranżacja spiżarni w piwnicy lub przy garażu jest również mniej wymagająca. Nie jest to bowiem pomieszczenie wchodzące bezpośrednio w skład mieszkania, więc nie musi być spójne wizualnie ze stylem wnętrza, w którym mieszkasz. Wystarczy więc kupić stabilne regały w rozsądnej cenie i wypełnić nimi spiżarnię tak, aby odpowiadała Twoim potrzebom.

spiżarnia (3).jpg

Jeśli lubisz majsterkować, meble do przechowywania produktów spożywczych możesz zrobić samodzielnie. Wybierz oszlifowane drewniane elementy (słupy, płyty na półki i tył regału) i stwórz z nich prostą, stabilną konstrukcję, łącząc ją wytrzymałymi wkrętami, kątownikami i metalowymi elementami podpierającymi półki. Gotowy mebel warto dodatkowo przywiercić do ściany, aby nie opadł pod naporem ciężkich słoików. Na koniec zabezpiecz drewno odpowiednią do tego bejcą. Dużym plusem tego rozwiązania jest jego niski koszt oraz możliwość dokładnego zagospodarowania spiżarni bez straty powierzchni do przechowywania.

 

Organizacja i higiena

Przemyślane urządzenie spiżarni to jedno, ale do przechowywania jedzenia w pomieszczeniu potrzebna jest jeszcze odpowiednia organizacja i utrzymanie sprzyjających warunków. Pamiętaj, aby temperatura wewnątrz oscylowała między 15 a 16 stopniami Celsjusza. Wilgotność powinna utrzymywać się natomiast na nie wyższym poziomie niż 65%. Takie wartości uzyskasz, jeśli zorganizujesz spiżarnię z dala od instalacji grzewczych i ekspozycji na słońce.

Wybierając meble do spiżarni, unikaj stłoczenia i postaw na aranżację, która ułatwi dostęp do wszystkich produktów oraz sprawi, że będą one widoczne. To pozwoli na bardziej higieniczne przechowywanie żywności. Pamiętaj, że każde pomieszczenie, w którym trzymasz jedzenie, musi być czyste. W zadbaniu o ten aspekt pomoże nie tylko odpowiednie rozmieszczenie mebli, ale także wykończenie wnętrza materiałami, które łatwo wyczyścić. Na ścianach i podłodze sprawdzą się płytki o jasnej kolorystyce. Z kolei meble powinny być drewniane lub metalowe, a pojemniki do przechowywania żywności szklane.

 

Własna spiżarnia w mieszkaniu to dobry sposób na uporządkowanie przestrzeni kuchennej. Nieużywane na co dzień sprzęty oraz przetwory i suchą żywność bez trudności rozłożysz na półkach, dzięki czemu zawsze będą pod ręką. Odpowiednio zaaranżowana spiżarnia wprowadzi porządek i funkcjonalność do Twojego wnętrza.