Rozpoczyna się sezon urlopowy. Niektórzy preferują kilkudniowe wyjazdy za miasto, inni dwu/-trzytygodniowe podróże. Wybór destynacji, planowanie atrakcji, szybkie pakowanie i w drogę! Pamiętajmy jednak, że niezależnie od długości urlopu niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania na czas naszej nieobecności, abyśmy mogli spokojnie wypoczywać. Przedstawiamy kilka rad, jak to najlepiej zrobić.
Zdarzyło Wam się w drodze na pociąg lub samolot zastanawiać, czy zamknęliście drzwi i okna? To podstawa, aby uchronić się przed włamaniami. Warto wiedzieć, że według policyjnych statystyk, w 2017 r. w Polsce stwierdzono 65 514 kradzieży z włamaniem, z czego wykryto jedynie 24 746 przestępstw. Policji bardzo trudno znaleźć sprawców, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona naszych mieszkań.
Wiadomo, że najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Poprośmy więc bliskich o sprawdzanie, czy z naszym mieszkaniem wszystko w porządku i czy w pobliżu nie kręci się ktoś podejrzany. Wyciąganie listów i materiałów reklamowych ze skrzynki pocztowej lub zapalanie światła wieczorem nie pozwoli potencjalnemu złodziejowi nabrać pewności, że mieszkanie jest opuszczone. Warto również zabezpieczyć wartościowe rzeczy, które możemy łatwo przenieść, np. biżuterię czy laptopa, i oddać na przechowanie komuś zaufanemu. O naszym wyjeździe poinformujmy też sąsiada, aby bardziej zwracał uwagę na nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności.
Jeśli nie mamy możliwości poproszenia bliskich o popilnowanie naszego dobytku, z pomocą przychodzą nowe technologie z obszaru Smart Home. Dzięki nim możliwe jest nie tylko monitorowanie mieszkania i zdalne zarządzanie oświetleniem, ale również aktywowanie automatycznych systemów alarmowych za pomocą głosu lub przy użyciu odcisku palca. To, co jeszcze niedawno widzieliśmy na filmach szpiegowskich, powoli wkracza do naszych mieszkań i jest na wyciagnięcie ręki! Spokojnie – dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, z systemami inteligentnego domu poradzi sobie nawet osoba, która ma z nimi do czynienia po raz pierwszy.
Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania powinno być priorytetem już na etapie projektowania inwestycji budowlanej. Warto więc zwrócić uwagę, jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje nam deweloper. W YIT dbamy o bezpieczeństwo na naszych osiedlach poprzez kontrolę dostępu oraz całodobową ochronę. Kamery są rozmieszczone w taki sposób, aby zapewniać monitoring całego osiedla, gwarantując jednocześnie prywatność mieszkańcom. Dodatkowo, okna na parterach budynków są wzmocnione, aby utrudnić nieproszonym gościom wejście do domu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze systemy nie są w stanie ochronić naszego dobytku, jeśli sami nie zadbamy o niego w odpowiedni sposób.
Nasza ostatnia rada: nie chwal się swoim życiem prywatnym obcym ludziom. Opowieści o nadchodzącym urlopie na Krecie lub najnowszym telewizorze mogą trafić do niewłaściwych osób. Dotyczy to również umieszczania postów w mediach społecznościowych, w których informujemy o naszej najnowszej destynacji oraz terminie powrotu z urlopu. Potencjalny złodziej może obserwować naszą aktywność w Internecie, a zbytnia otwartość na Facebooku czy innych portalach pozwoli mu łatwo zorientować się, kiedy nie zastanie nikogo w domu.