Powrót
  • Smart living
  • Design
  • Wokół nas
  • 10.06.2022
  • 2002 wyświetleń

Ekologiczne sprzątanie: Jak utrzymać porządek w mieszkaniu w zgodzie z naturą?

Wbrew pozorom ekologiczne sprzątanie mieszkania nie jest dużym wyzwaniem. Przyjazne środowisku środki czystości znajdują się niemal w każdym domu. Są nie tylko dobre dla naturalnego otoczenia, ale również dla domowników. Do sprzątania warto też wykorzystać kilka technik, dzięki którym porządkowanie będzie znacznie łatwiejsze. Poniżej przedstawiamy porady dotyczące utrzymania porządku w mieszkaniu w zgodzie z naturą.


Zasada „Trzy R”

Zrównoważone sposoby ograniczania, ponownego wykorzystania i recyklingu niechcianych rzeczy to podstawa ekologicznego sprzątania. Zasada ta nosi nazwę „Trzy R” od jej anglojęzycznej wersji: Reduce, Reuse and Recycling. Pierwszym krokiem w doprowadzeniu mieszkania do porządku jest redukcja rzeczy, które w nim przetrzymujemy. Warto rozpocząć go od uporządkowania stosów ubrań oraz przedmiotów od dawna gromadzonych w pomieszczeniach. Podczas sprzątania zastanów się, kiedy ostatni raz używałeś konkretnej rzeczy. Zasadę redukcji można zastosować również w przypadku miejsc do przechowywania. Co tydzień warto przejrzeć m.in. lodówkę, w której z pewnością znajdzie się żywność z krótką datą przydatności. 

Gdy opanujesz już stosy piętrzących się ubrań i przedmiotów… przejrzyj je ponownie. Zastanów się tym razem, którym z nich można nadać drugie życie i użyć w bardziej kreatywny sposób. Znoszony, miękki sweter zmień w poszewkę na poduszkę. Zużyte ręczniki i prześcieradła mogą posłużyć za szmatki do sprzątania. Stare szczotki do zębów przydadzą się podczas czyszczenia trudno dostępnych miejsc oraz niewielkich rzeczy, jak np. sprężyny.

Pozostałe przedmioty, których nie udało się ponownie wykorzystać, możesz oddać komuś, dla kogo będą przydatne. Drugie życie warto nadać szczególnie naczyniom, ubraniom, książkom, gadżetom czy zabawkom. Jeśli bliskie ci osoby nie są chętne na przyjęcie nowych rzeczy, oddaj je organizacjom charytatywnym. Ci, którzy mają więcej czasu i cierpliwości, mogą sprzedać rzeczy na dedykowanych temu portalach internetowych.

Sprzątanie bez toksyn

Przygotowując się do ekologicznego sprzątania, warto zwrócić uwagę na środki czyszczące, po które na co dzień sięgamy. Używanie chemicznych substancji może wpłynąć negatywnie na zdrowie. Decydując się na zakup konkretnego specyfiku, zwróć uwagę na składniki wypisane na etykietce. Najważniejsze jest to, aby nie zawierały wybielaczy, barwników i środków wzmacniających zapach. Wybierz produkty, które powstały na bazie roślin i minerałów. Alergicy powinni zdecydować się natomiast na substancje bezzapachowe. Nawet olejki estetyczne mogą podrażnić ich skórę.

Najlepszym sposobem na ekologiczne sprzątanie mieszkania jest używanie prostych, domowych produktów. To naturalny sposób na wyczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych miejsc, z którymi nie zawsze radzą sobie specjalistyczne specyfiki. Szczególną popularnością cieszy się soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz ocet.

Domowe specyfiki o szerokim zastosowaniu

Kwasek i sok cytrynowy jest niezastąpiony w walce z zabrudzeniami. Idealnie radzi sobie z tłuszczem, kamieniem oraz przykrym zapachem. Do tego działa antybakteryjnie i odświeżająco. Za pomocą soku cytrynowego można wyczyścić przedmioty wykonane z mosiądzu, miedzi czy chromu. Substancja nada każdemu z nich pięknego połysku. Do tego jest bezpieczna w pielęgnacji przedmiotów wykonanych z drewna, w odróżnieniu od dostępnych w sklepach specyfików.

Soda oczyszczona z łatwością usunie przebarwienia po kawie i herbacie, resztki tłuszczu, kamień w czajniku, plamy na drewnianych powierzchniach oraz przykry zapach. Dobrze radzi sobie nawet z pożółkłymi tkaninami, które trudno odplamić za pomocą detergentów. Wykorzystywana jest również do czyszczenia biżuterii. Nieestetyczny nalot na srebrze i złocie można usunąć, łącząc węglowodan sodu z wodą, a następnie mocząc w powstałej miksturze drogocenne przedmioty. Na koniec należy je wypolerować, aby odzyskały dawny blask. Soda może więc wyczyścić niemal wszystko, a do tego jest ekologiczna, biodegradowalna i bezpieczna w użyciu.

Ocet spożywczy jest naturalnym środkiem do sprzątania, który wykorzystuje się w domach najczęściej. Ma szerokie i uniwersalne zastosowanie – odkaża, odświeża i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu sprawdzi się podczas mycia kuchni oraz łazienki. Przydatny jest także w myciu okien, pralki, kabiny prysznicowej, lodówki, a nawet czajnika. Świetnie radzi sobie z trudnymi do usunięcia plamami z tłuszczu oraz kamieniem osądzającym się w wilgotnych pomieszczeniach. W połączeniu z oliwą z oliwek zastąpi nawet najlepszy środek do nabłyszczania mebli. Żeby pozbyć się jego intensywnego zapachu, wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:10. W odróżnieniu od wspomnianych wyżej środków czyszczących, ocet może podrażnić skórę, dlatego używając go, warto założyć gumowe rękawice ochronne.

Zastosowanie pary wodnej w utrzymywaniu porządku w mieszkaniu

Niezawodna w skutecznym sprzątaniu mieszkania jest para wodna. Używana pod ciśnieniem zmiękcza uporczywe zabrudzenia i umożliwia ich szybkie usunięcie. Dzięki towarzyszącej temu wysokiej temperaturze nie trzeba już traktować brudnych powierzchni chemicznymi substancjami. Urządzenia parowe mają właściwości dezynfekujące i pomagają pozbyć się roztoczy, grzybów czy bakterii. Wiążą też kurz, dzięki czemu nie wzbija się on w powietrze. Para pod ciśnieniem sprawdza się doskonale podczas mycia podłóg. Oprócz tego odpowiednie nakładki ułatwią czyszczenie trudniejszych powierzchni takich jak lustra, szyby, armatura łazienkowa, fugi pomiędzy kafelkami, a nawet otłuszczony piekarnik, płyta grzewcza czy grill. 

Urządzenia na parę mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zaoszczędzenia miejsca na inne narzędzia i przybory, których używamy podczas sprzątania. Zastąpi z powodzeniem wszelkiego rodzaju gąbki, ścierki, szczoteczki oraz środki czyszczące, które mogą zalegać w szafkach. Ponadto utrzymywanie porządku za pomocą pary to świetne rozwiązanie dla alergików. Nie uczula bowiem jak inne specyfiki do sprzątania, a do tego usuwa większość alergenów, które podrażniają drogi oddechowe.

Ekologiczne sprzątanie jest tanie, skuteczne i nie szkodzi domownikom oraz środowisku. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni dla siebie sposób do utrzymania porządku w domu i pozostaniesz konsekwentny w działaniu. Z prostymi, niepodrażniającymi i łatwo dostępnymi środkami czyszczenie wnętrz będzie prawdziwą przyjemnością.