Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Ma ponad tysiącletnią tradycję i bogatą kulturę oraz największy w kraju zbiór zabytków. Każdego roku przyciąga ogromną liczbę turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy, na których czekają liczne rozrywki oraz urokliwe widoki. Jakich atrakcji w Gdańsku nie można pominąć? Oto przewodnik po tym niezwykłym mieście.
Gdańsk to miasto kontrastów – industrialna architektura przeplata się tutaj z wiekowymi zabytkami i przywodzącymi na myśl średniowiecze wąskimi uliczkami. Wędrówkę warto zacząć od najpopularniejszych turystycznych miejsc, które niezmiennie zachwycają przyjezdnych. Tuż za Złotą Bramą zaczyna się Długi Targ i ulica Długa, zamieszkiwana niegdyś przez wpływowych i zamożnych mieszkańców. Dawny prestiż tego miejsca odzwierciedla się w pięknych i bogato zdobionych kamienicach. W czasach średniowiecza biegła tędy Droga Królewska, którą wjeżdżali do miasta polscy monarchowie. Dla poszukiwaczy historycznych miejsc nie lada atrakcją będzie zwiedzanie Ratuszu Głównego Miasta, uchodzącego za jeden z najbardziej wyjątkowych budynków w Gdańsku. Przez lata był wielokrotnie przebudowywany, co przełożyło się na jego zachwycający gotycko-renesansowy styl architektoniczny. Nieco dalej znajduje się Fontanna Neptuna, która stanowi wizytówkę miasta. Fontanna powstała na początku XVII w. z inicjatywy miejskich radnych. Zarządzili oni, aby pomnik boga wód, podkreślający związek miasta z morzem, stanął w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, tuż przed wejściem do Dworu Artusa. Na ulicy Długiej znajduje się również dom historyka Uphagena oraz termometr zaprojektowany według pomysłu urodzonego w Gdańsku Fahrenheita, wzorowany na oryginale z 1752 roku.
Długi Targ kończy się Bramą Zieloną. Przechodząc dalej, można dojść na biegnące wzdłuż Motławy Długie Pobrzeże – jedną z najpopularniejszych atrakcji w Gdańsku. Warto przespacerować się deptakiem pełnym kawiarnianych ogródków, pubów i restauracji. To również okazja do podziwiania bram wodnych, charakterystycznych dla gdańskiej architektury. Przy Długim Pobrzeżu znajduje się najsłynniejszy gdański Żuraw, którego wizerunek mocno zakorzenił się w polskiej kulturze jako symbol miasta. Brama Żuraw to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego. Jest też największym i najstarszym z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.
Wielbiciele statków i morskich wycieczek również odnajdą tu wiele atrakcji, m.in. możliwość przepłynięcia po gdańskich kanałach lub rejsy zabytkowymi statkami. Zarówno drogą morską, jak i lądową można dostać się na oddalone od centrum Westerplatte. Znajduje się tam Wartownia nr 1, symbol polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Gdańsk to miasto oferujące różnorodną rozrywkę. Jego industrialna architektura i nowoczesny charakter sprawiają, że coraz chętniej otwierają się tu bary, kluby, punkty gastronomiczne czy niekomercyjne centra kulturalne. Powstają też nowe instytucje kultury (funkcjonujący od kilku lat Teatr Szekspirowski i Instytut Kultury Miejskiej) czy obiekty sportowe, takie jak stadion piłkarski Arena Gdańsk w Letnicy, który swoim kształtem nawiązuje do bursztynu.
Będąc w Gdańsku, nie można ominąć ulicy Mariackiej, prowadzącej od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. To niezwykle klimatyczna uliczka, pełna majestatycznych kamienic, urokliwych sklepików, restauracji, kawiarni i zachowanych w bardzo dobrym stanie przedproży, czyli zdobionych schodków i niewielkich tarasów przed wejściami do budynków, na których dawniej przesiadywała zamożniejsza część gdańskiej społeczności.
Kolejnym ciekawym zakątkiem miasta jest ulica Elektryków, gdzie nie brakuje muzyki, relaksu i dobrego jedzenia. Poprzemysłowe budynki dawnego Gdańska wcielono w nowoczesną tkankę miejską, dając im drugie życie. Miejsce to słynie z nocnych imprez i szalonych zabaw w rytmie alternatywnej muzyki. Atrakcji nie brakuje również za dnia. Rozstawione wzdłuż ulicy foodtrucki oferują jedzenie z całego świata: począwszy od europejskich przysmaków, kończąc na azjatyckich daniach. Na ulicy Elektryków znajduje się również sztuczna plaża, z której rozciąga się widok na żurawie stoczniowe. To idealne miejsce na odpoczynek po całym dniu zwiedzania miasta.
Nieco dalej za dźwigami rozciąga się ulica Narzędziowców. Wieczory spędzają tu znacznie częściej lokalni mieszkańcy. To miejsce, w którym można dobrze zjeść i odpocząć w otoczeniu zieleni, ale nadal czerpać z uroków industrialnego Gdańska. Warto tu odwiedzić wnętrza zaaranżowanych na nowo kontenerów z ogromem zieleni i tarasami na dachach. Na gości czekają też leżaki oraz miejsca do zabawy dla dzieci.
Atrakcje w Gdańsku nie kończą się tylko na zwiedzaniu popularnych miejsc. Miasto od wieków uważane jest za nadmorską stolicę kultury i sztuki. Funkcjonuje w nim wiele teatrów, opera, filharmonia i inne instytucje, które znane są w całej Polsce. Wieczorem można wybrać się na jedną ze sztuk wystawianych na deskach Teatru Wybrzeże, który przez długi czas był jedną z narodowych scen dramatycznych. Wiele do zaoferowania ma również scena teatralna klubu ŻAK – co roku wystawiane są na niej pokazy taneczne w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. W muzycznym zakątku tego klubu grana jest różnorodna muzyka: od bluesa, przez jazz, aż po niezależny post-rock czy brzmienia improwizowane. Miłośnicy muzyki poważnej powinni odwiedzić Filharmonię Bałtycką, znajdującą się w zespole budynków po dawnej elektrociepłowni. Oprócz licznych koncertów w repertuarze przewidziane są występy odbywające się w ramach gdańskich festiwali muzycznych. Niezwykłą atrakcją Gdańska jest Opera Bałtycka, która posiada długą tradycję i bogatą historię. Wystawianie światowej sławy spektakli operowych łączy z bogatą ofertą edukacyjną dla osób w każdym wieku.
Po intensywnym zwiedzaniu miasta warto odpocząć na gdańskich plażach. Jedna z najpopularniejszych jest położona w Jelitkowie. Szeroka linia plażowa i miękki, złocisty piasek zachęcają do relaksu tuż nad brzegiem morza. Dojechać tam można nie tylko komunikacją miejską czy samochodem – wzdłuż plaży biegnie ścieżka rowerowa oraz deptak. Gdańsk posiada również własne molo przy plaży w Brzeźnie. Aby po nim pospacerować, nie trzeba płacić za wstęp. Dookoła znajduje się mnóstwo atrakcji, takich jak restauracje, bary oraz kąpieliska morskie dla dzieci i dorosłych.
Z plaży można przenieść się do skąpanego zielenią Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez gdańszczan miejsc w ciepłych, letnich miesiącach. Swoje piękno zawdzięcza pracy Gdańskiego Zakonu Cystersów, który w przemyślany i harmonijny sposób zagospodarował tę przestrzeń. Po całym dniu wrażeń spacer pomiędzy finezyjnie przystrzyżonymi drzewami oraz barwnie kwitnącymi roślinami z pewnością wprawi w dobry nastrój. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje gdańska Oliwa. Zwiedzić można tam również najdłuższy w Polsce kościół – Archikatedrę, wewnątrz której stoją słynne organy z ośmioma tysiącami piszczałek. Od czasu do czasu organizowane są tam koncerty, a dźwięk instrumentu robi na odwiedzających ogromne wrażenie. Nieco dalej odnaleźć można kolejne ciekawe miejsce, które przypadnie do gustu szczególnie dzieciom – Miejski Ogród Zoologiczny. Jest to jedno z największych zoo w Polsce, które położone jest na obszarze około 125 hektarów i zamieszkują je zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Będąc w Oliwie warto odwiedzić również pobliski park na szczycie Wzgórza Pachołek i wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się niezwykły widok na panoramę Gdańska i Sopotu.
Symboliczne wydarzenia rozpoczynające II wojnę światową, takie jak ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, były jednym z powodów powstania w mieście Muzeum II Wojny Światowej w dzielnicy Młode Miasto. Wystawa główna, dotycząca losów ludzi uwikłanych w konflikt i przebieg samych działań wojennych, to jedna z największych tego typu ekspozycji na świecie. Muzeum ma na celu nie tylko upowszechniać wiedzę o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć o jej ofiarach i bohaterach.
Do wyjątkowych atrakcji w Gdańsku należy również Stocznia Gdańska, która była tłem najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej i europejskiej historii najnowszej, dając początek Solidarności, porozumieniom sierpniowym oraz upadkowi komunizmu w Europie. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest podtrzymywana przez działające w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności. Wrażenie robi sama bryła budynku, przywodząca na myśl stalowy statek oraz wpisująca się w industrialny charakter tej części miasta. Oglądając ekspozycję można dowiedzieć się, jak przebiegała zmiana ustrojowa w Polsce oraz obejrzeć ciekawe rekwizyty – suwnice, milicyjne ciężarówki czy tablice z 21 postulatami strajkowymi. Z dachu muzeum można zaś podziwiać górujące nad Gdańskiem żurawie. Jeden z nich, Żuraw M3, to pierwszy obiekt Stoczni Cesarskiej, który można zwiedzić. Wchodząc na platformę obrotową, zyskujemy okazję do podziwiania panoramy tej części Gdańska.
Spacerując po okolicy warto zatrzymać się przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej oraz Pomnikiem Poległych Stoczniowców, znajdującym się na placu Solidarności. Monument w postaci trzech stalowych krzyży z kotwicami – symbol nadziei nawiązujący do pracy stoczniowców i znaku Polski Walczącej, upamiętnia ofiary wydarzeń z grudnia 1970 roku.
Gdańsk to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, dlatego to właśnie w nim, w dzielnicy Młode Miasto, wybudujemy nasz pierwszy w Polsce obiekt wielofunkcyjny – Żurawie. Projekt powstał na desce kreślarskiej Rainera Mahlamäkiego, czołowego fińskiego architekta oraz autora projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tworząc go, starał się uchwycić lokalny charakter i atmosferę miejsca, zaś inspirację stanowiło unikatowe dziedzictwo kulturowe Stoczni Gdańskiej. Industrialny charakter inwestycji znajdzie odzwierciedlenie w układzie brył oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Zachowane zostaną osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności i Stare Miasto. Dzięki dbałości o szczegóły, obiekt naturalnie wkomponuje się w otoczenie.